Mini roleta – jak zamontować?

Montaż rolet zewnętrznych wcale nie należy do skomplikowanych czynności. Sposób ich zawieszenia może różnić się w zależności od wybranego modelu, ale nie powinien być kłopotliwy. Zwłaszcza jeśli dotyczy on wewnętrznych mini rolet.
Aby ją zamontować, pierwszej kolejności należy sprawdzić zawartość zestawu i policzyć wszystkie elementy wchodzące w jego skład. Komplet powinien posiadać: mechanizm sterujący wraz z łańcuszkiem, 2 tulejki zatykające rurę nawojową, 2 wieszaki do ram okiennych, uchwyty montażowe (górne i dolne), żyłkę i przelotkę do żyłki. W zależności od rodzaju mini rolety w zestawie znajdować się mogą kawałki dwustronnej, mocnej taśmy, za pomocą której przykleja się górne uchwyty rolety. Wówczas nie jest ona zawieszana na wieszakach.

Z racji, że rolety są montowane bezpośrednio na ramie okiennej, należy je odpowiednio przygotować. W tym celu powinno się ją najpierw umyć i odtłuścić za pomocą detergentu lub acetonu. Montaż rolety znacznie łatwiej jest przeprowadzić, jeśli jest ona zwinięta, dlatego warto nie odklejać taśmy przytrzymującej materiał. Następnie należy dokonać kompletacji rolety poprzez umieszczenie po bokach tulejek, mechanizmu sterującego i górnych uchwytów montażowych. Tak złożoną mini roletę wieszamy na uchylonym oknie, trzymając ją za boczne mechanizmy. Jeśli w zestawie montażowym rolety zamiast wieszaków do ram okiennych dołączona została taśma, należy ją nakleić w odpowiednim rozstawie na wcześniej odtłuszczonej ramie okna. Następnie przykleić złożoną roletę i mocno docisnąć górne zaczepy.

Ostatnim krokiem jest montaż żyłki i dolnego uchwytu montażowego

W tym celu należy na jednym końcu żyłki zawiązać supełek. W następnej kolejności przełożyć ją najpierw przez dziurkę umieszczoną w górnym uchwycie, potem przez zaślepkę obciążającą dolny materiał. Po odpowiednim naciągnięciu żyłki należy zaznaczyć markerem miejsce cięcia. Po jej przycięciu wkładamy końcówkę w dolny uchwyt. Jeśli w zestawie dołączona była zaślepka maskująca, można ją wykorzystać.
W celu przetestowania mini rolety zdejmujemy taśmę podtrzymującą materiał i za pomocą łańcuszka zwijamy i rozwijamy jej materiał. Ruch ten powinien być płynny i nie może wymagać użycia większej siły. Jeśli występują problemy, należy zwrócić uwagę na poprawność montażu mechanizmu sterującego. Istotny jest kierunek obrotu tulejki umieszczonej wewnątrz rurki, jak i odpowiednie wykonanie samego łańcuszka. Nawet drobne jego uszkodzenie może powodować niewłaściwy przeskok rolety. W przypadku kiedy łańcuszek rolety jest za długi, można go bez problemu skrócić nożyczkami. Na koniec trzeba go spiąć łącznikiem.
DNI – INNOWACJI © 2020