Jak zmierzyć okno pod mini rolety?

Rolety są modnym, praktycznym i funkcjonalnym dodatkiem, który jednocześnie może stanowić ciekawą dekorację okna. W dobie naszych czasów powoli odchodzi się od przepastnych firan i ciężkich zasłon, właśnie na rzecz rolet. Niemniej jednak jeśli chcemy, żeby nasze rolety ładnie się prezentowały i spełniały swoje podstawowe funkcje, to przed zakupem powinniśmy dokładnie zmierzyć okno i swoje wymiary porównać z asortymentem dostępnym w sklepie. Nie trudno bowiem o wybór rolety, która zwyczajnie będzie za wąska, zbyt długa lub za szeroka. Jak zatem wymierzyć rolety? Jak dobrać je do ram okiennych?

Krok pierwszy

Bez względu na to, jaki rodzaj rolet zamawiamy, musimy wziąć pod uwagę wysokość okna. W sklepach specjalizujących się w produkcji i dystrybucji rolet znajdziemy produkty na okna balkonowe, okna tarasowe, małe okna kuchenne czy na okna o nietypowych wymiarach. Za krótka roleta nie będzie spełniać swojej funkcji, bo zwyczajnie nie przysłoni nam całej szyby.
Z kolei za długa roleta, to zbędny wydatek. Jedną z najpewniejszych metod na zmierzenie wysokości szyby, są pomiary dokonane pomiędzy tak zwanymi listwami przyszybowymi. Oczywiście musimy mieć na względzie fakt, że w sklepie nie będzie rolet o identycznych parametrach, ale z pewnością doradcy klienta podpowiedzą nam jak mierzyć rolety i pomogą dobrać coś odpowiedniego.

Krok drugi

Jeżeli chodzi o to, jak zmierzyć okno do rolety, to kolejną kluczową sprawą będzie sprawdzenie szerokości okna. I tak na przykład dobór zbyt dużej rolety może spowodować, że po jej rozwinięciu materiał będzie zachodził aż na klamkę skrzydła okiennego, a co za tym idzie, roleta będzie nieestetycznie wyglądać.
Z kolei za mało materiału sprawi, że przez szybę będą przedzierać się promienie słoneczne, co w przypadku rolet zaciemniających, ale nie tylko, jest niedopuszczalne. Jak więc zmierzyć okno do rolety? Znowu, musimy skupić się na odległości pomiędzy bocznymi listwami przyszybowymi. W praktycznie każdym modelu okna można znaleźć tak zwane załamania, czyli pionowe delikatne wcięcia w ramie. Jeśli zmierzymy odległość pomiędzy nimi, to zyskamy idealną szerokość rolety.
Jak mierzyć okna pod inne rodzaje rolet? Sprawdź tutaj!
DNI – INNOWACJI © 2020